Рекомендації пацієнтам
"Пацієнта супроводжуватиме експерт медицини"

Інна КОСЯНЧУК - Урядовий Кур'єр

http://ukurier.gov.ua/userfiles/1885581.jpgГолова Асоціації працівників
лікарняних кас України
Валентин ПАРІЙ

15.12.2010 - У Києві в новому році з'явиться лікарняна каса. Ось такий подарунок під ялинку столичним жителям. Тільки кому це потрібно? Не секрет же, що нашу медицину безплатною можна назвати тільки умовно. За ліки - плати, за обстеження -плати... А тепер ще до цих платежів додадуться внески в лікарняну касу. Це що - чергове викачування грошей? У редакції "Урядового кур'єра" пролунало вже кілька телефонних дзвінків з такими запитаннями. Відповісти на них і розповісти, навіщо потрібні такі інституції, ми попросили голову Асоціації працівників лікарняних кас України, професора Валентина ПАРІЯ.

- Валентине Дмитровичу, спочатку переадресую вам запитання одного з наших читачів. Чи правда, що людина, яка вступила до лікарняної каси, вже не матиме доступу до безплатної медицини?

- Ні, неправда. Розповім про переваги, які матиме член лікарняної каси. Зазвичай, як ми знаємо, у стаціонарах лікарень для лікування пацієнтів немає медикаментів. Їх виділяють в окремих лікарнях тільки на невідкладну допомогу, і то не завжди достатню кількість. Коли пацієнта кладуть у лікарню, йому на окремому папірці пишуть перелік медикаментів, які потрібні для його лікування, він повинен їх знайти в аптеках і купити. Як правило, цю мороку беруть на себе родичі хворого.

А бувають же випадки, коли близьких поруч немає, а людині важко бігати по аптеках... А якщо хворий - член лікарняної каси, йому вже не пишуть того переліку медикаментів, ніхто не влаштовує "марафон" по аптеках - усі турботи бере на себе каса. Вона забезпечує медикаментами лікувальний заклад за угодою. Також лікарняна каса бере на себе забезпечення матеріалами для обстежень. Скажімо, зазвичай пацієнт сам купує плівки для рентген-апарата. А член лікарняної каси ці плівки не купуватиме. Якщо потрібно здати аналізи -лікарняна каса забезпечить реактивами для загальноклінічних, біохімічних досліджень.

Але є ще одна важлива річ: лікарняна каса супроводжує пацієнта через свого представника - лікаря-експерта. Його завдання - простежити, щоб хворий пройшов необхідні обстеження і вже за кілька годин після госпіталізації отримав потрібні для лікування препарати. Притому не менш важливо - і за цим лікар-експерт теж має простежити, - щоб ці препарати були ефективні, доказові, щоб це було якісне лікування. А то ж інколи буває, що призначають модні, але неефективні препарати.

Ось класична ідеологія організації лікарняної каси, до якої люди платять добровільний внесок. Він коливається в різних регіонах - від 15 до 40 грн. У Києві планується, що місячний внесок складатиме 30 гривень.

- А коли в столиці будуть створені ці каси?

- Лікарняна каса має запрацювати в наступному році. Хочу наголосити, що це буде не кілька кас, а одна, бо практика показує, що великі каси працюють ефективніше, мають більші фінансові можливості, ніж дрібні. Планується створити філії в районах, але це буде єдиний медичний простір.

Сподіваюсь, за тією інформацією, яку я маю, що кампанія вступу в лікарняну касу почнеться ще до нового року. А той, хто вступив у лікарняну касу, згідно з нормативними документами, набуває членства в ній через три місяці після вступу. Тобто якщо ви в київську лікарняну касу вступите, наприклад, у грудні, то вже в лютому зможете отримувати медичну допомогу.

- Право на вступ до каси матимуть лише люди, які зареєстровані в Києві, чи й ті, хто в столиці працює, але прописані в інших населених пунктах?

- У статуті передбачено, що членами муніципальної лікарняної каси можуть бути й іногородні.

- Як член лікарняної каси зможе отримати допомогу? Він у будь-яку клініку може звернутися?

- Звичайно, але тільки за направленням. Тобто спочатку він повинен звернутися до свого лікаря, а той його може направити в медичний заклад, який надасть необхідну діагностично-лікувальну послугу. Це може бути заклад Києва чи іншого міста, з яким лікарняна каса укладе угоду. Якщо потрібно - може направити і в приватний заклад, якщо державні не в змозі надати потрібну послугу. Буде відпрацьовуватися певний механізм компенсації за певні види послуг.

- Пацієнт матиме право на медикаменти тільки у рамках тієї суми, яку вніс у лікарняну касу?

-Ні. Буде стандартизована система послуг. Це дуже важливо. У спеціальному лікарському формулярі зазначається перелік життєво необхідних препаратів, які лікарняна каса має забезпечити. Але там не буде препаратів, які не дають результату. І другий документ, за яким працюватиме лікарняна каса спільно з Головним управлінням охорони здоров'я, - це так звані клінічні протоколи, за якими лікуватимуть пацієнтів.

- Але ж один може хворіти дуже рідко, а інший - часто. А внески вони платять однакові.

- Тут діятиме принцип солідарності. Здоровий платить за хворого. Усім кажу: краще я не хворітиму, а комусь допомагатиму. Загалом якщо людина захворіла - для забезпечення її лікування фінансових обмежень не буде. Головне - щоб це було ефективне лікування.

ЕКСКУРС В ІСТOРІЮ

У дореволюційній Росії перші лікарняні каси виникли в Ризі в 1860-х роках як інституції взаємодопомоги для лікування в стаціонарі. Внески платили частково робітники, частково -роботодавці. На території України перша лікарняна каса була створена в 1884 році на адміралтейському заводі в Миколаєві. Пізніше такі структури з'явились на заводах інших міст. З часом лікарняні каси об'єдналися в потужні структури, які мали свої амбулаторії, лікарні, надавали і стаціонарну, і навіть невідкладну стоматологічну допомогу. В 1912 Державна дума царської Росії прийняла закон про систему медичного страхування, який базувався на лікарняних касах.

У 1924 році вийшов декрет радянської влади про ліквідацію лікарняних кас і передачу їх власності й майна Народному комісаріату охорони здоров'я. Відтоді в СРСР почалась семашківська система охорони здоров'я. Хоча окремі каси існували до 1927 року.

Через сто років вони знову почали виникати як каси взаємодопомоги. Першу лікарняну касу в Україні створили у Вознесенську на Миколаївщині більше 10 років тому.

Джерело:  www.ukurier.gov.ua/index.php?articl=1&id=16823