Новини
Спалах кору в Україні: що потрібно знати про хворобу і як захистити себе

18 лютого 2019

Розповідаємо про головні симптоми кору, які повинні насторожити кожного.

Лікарі б'ють на сполох - в Україні зафіксовано спалах кору. За останній тиждень на кір захворіли більше 3000 українців. Крім характерної червоної висипки на шкірі і плям на слизовій оболонці ротової порожнини, це інфекційне захворювання може викликати лихоманку, запалення дихальних шляхів, серйозну інтоксикацію організму і, головне, серйозні ускладнення.

Що таке кір і хто найбільше схильний до зараження

Кір - гостре інфекційне вірусне захворювання, що передається повітряно-крапельним шляхом, яке характеризується високою температурою (до 40 градусів), загальною інтоксикацією організму, запаленням верхніх дихальних шляхів і слизової оболонки ротової порожнини, кон'юнктивітом і характерним висипом на шкірі. При відсутності належного лікування може провокувати серйозні ускладнення, такі як запалення легенів, гепатит, лімфаденіт або енцефаліт. Найчастіше на кір хворіють діти і підлітки, але може заразитися і дорослий, якщо не був раніше вакцинований, інформує Ukr.Media.

Головні симптоми кору

Від моменту зараження кором до появи перших симптомів може пройти від 8 до 14 днів (рідше інкубаційний період становить до 17 днів). Найчастіше хвороба характеризується гострим початком - температура піднімається до 38-40 градусів, з'являється сухий кашель, нежить і червоні плями. На другий день хвороби на слизовій оболонці щік з'являються білі цятки з червоним обідком. На четвертий-п'ятий день на шкірі з'являється характерна червона висипка. При правильному лікуванні приблизно на четвертий день висипань хворий починає йти на поправку: температура знижується, висип темніє і лущиться. Отже, які ще симптоми початку хвороби повинні вас насторожити:

  • висока температура (до 40 градусів);
  • сильний головний біль;
  • нежить;
  • сильний сухий кашель;
  • збільшені лімфовузли;
  • запалення слизової оболонки очей;
  • світлобоязнь;
  • висип;
  • слабкість;
  • пронос і блювота.

Чим небезпечний кір

При відсутності належного лікування кір може викликати серйозні проблеми з боку дихальної та центральної нервової систем, а також шлунково-кишкового тракту, такі як лімфаденіт, пневмонія, енцефаліт, ларингіт, гепатит або отит. У деяких випадках хворому може загрожувати інвалідність або навіть летальний результат.

Як уберегтися від кору

Лікарі стверджують, що найкращий і найбільш надійний захист від кору є своєчасна вакцинація. Згідно з календарем щеплень в Україні, щеплення від кору роблять двічі: у 12 місяців та в 6 років. Дорослі, народжені після 1957 року, вважаються щепленими, тоді як народжені до нього повинні бути вакциновані щонайменше один раз за відсутності медичних протипоказань, факту перенесеного кору в анамнезі або лабораторно підтвердженого імунітету. Лікарі також повідомляють, що вакцина може уберегти від хвороби навіть якщо її зробили через кілька днів після зараження.

Джерело:  https://ukr.media/medicine/385798/