Новини
У дитсадках має бути повністю забезпечено право дитини на умови для здорового перебування

25 вересня 2013

Про це під час брифінгу в Міністерстві охорони здоров’я України повідомила заступник директора Інституту гігієни і медичної екології Національної академії медичних наук України Надія Полька.

 

Зустріч із журналістами була присвячена роз’ясненням основних положень Державних санітарних норм та правил, які стосуються дошкільних навчальних закладів, що нещодавно вступили в силу і викликали певний суспільний резонанс.

 

За словами Надії Польки, Державні санітарні правила та норми «Влаштування, обладнання, утримання дошкільних навчальних закладів та організації життєдіяльності дітей» (Наказ МОЗ України № 678 від 01.08.2013 р.), що були розроблені науковцями Інституту гігієни та медичної екології ім. О.М. Марзєєва НАМН України, фактично не зазнали суттєвих змін, а нові положення відповідають сучасним вимогам часу та світовим і європейським нормам в охороні здоров’я дітей. Серед таких, зазначила фахівець, необхідність встановлення певної кількості санвузлів, аби діти віком від 3 до 6 років мали вільний та вчасний доступ до туалетів, бо саме у цьому віці формується сечова та шлункова системи. Правилами також дозволяється добудова 3 поверху в приміщеннях дошкільних закладів, але суто для адміністративних потреб. Головною новацією документу є забезпечення прав дітей з особливими потребами, а саме, встановлення відповідних пандусів, розширення дверних проміжків, перебудова санвузлів тощо для можливості адаптації такої категорії дітей до звичних умов існування. До речі, такі норми встановлені не для всіх дитсадків, а лише для тих, в яких перебувають ці діти. Саме ця вимога отримала високу оцінку Національної асамблеї інвалідів України. Загалом по документу надано позитивний висновок Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини щодо відповідності акта положенням Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практиці Європейського суду з прав людини.

 

Представників засобів масової інформації цікавили питання контролю за виконанням цих норм, бо ж не відразу усі заклади зможуть діяти відповідно до вимог, першочергово із фінансових міркувань. За словами начальника Відділу безпеки факторів середовища життєдіяльності людини та формування здорового способу життя Державної санітарно-епідеміологічної служби України Олексія Даниленка, згідно правил, дошкільні дитячі заклади перевіряються раз на рік, зазвичай перед осіннім сезоном. Тож у керівників дитсадків є чимало часу на виправлення ситуації, крім цього санепідслужба із розумінням ставиться до фінансових можливостей закладів, і в кожному конкретному випадку буде окремо узгоджувати із керівництвом закладу порядок виконання нововведень.

 

Особливо журналісти акцентували увагу на можливості використання побутових кондиціонерів у дитсадках. На що, один із авторів документу, завідуюча лабораторією гігієнічного забезпечення умов життєдіяльності дітей Інституту гігієни і медичної екології Національної академії медичних наук України Аліна Платонова надала вичерпну відповідь. За її переконанням, побутові прилади, які не призначені для використання в приміщеннях, де є скупчення дітей, не відповідають певним будівельним нормам та не виконують функцій повноцінного кондиціювання і вентиляції, є лише джерелом збудників та інфекцій, а тому не мають використовуватися у дитсадках з метою забезпечення здоров’я дітей.

 

За словами авторів, нововведені правила та норми створені за участі лікарів-гігієністів, епідеміологів, педіатрів, ортопедів, психологів, педагогів на основі результатів багаторічних наукових досліджень з вивчення впливу факторів умов навчання та виховання на здоров’я дітей . Відповідно до них встановлено, що при недотриманні у дошкільному навчальному закладі вимог санітарного законодавства підвищується ймовірність появи морфофункціональних відхилень у дітей у 2,6 рази, зниження адаптаційних можливостей організму у 2,4 рази, зниження розумової працездатності дітей у 1,6 рази, підвищення ризику розвитку вираженої втоми у 2,7 рази. Тому усі вимоги в цьому документі обґрунтовані науковцями та практиками з позицій збереження та зміцнення здоров’я дітей.

 

Тим паче, Державні санітарні правила та норми були погоджені без зауважень Міністерством освіти та науки України, Мінсоцполітики України, Національною асамблеєю інвалідів України, а сам Проект державних санітарних правил та норм перед його юстуванням, ще з 8 квітня 2013 року, був оприлюднений для громадського та фахового обговорення на офіційному сайті МОЗ України та відображає у своєму змісті усі обґрунтовані позиції.

 

Прес-служба МОЗ України

Джерело:  www.moz.gov.ua/ua/portal/pre_20130925_d.html